Wiadomości

  • 15 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 437

Ile można spalić kalorii, jeżdżąc na rowerze?

Artykuł sponsorowany:

Dbałość o formę fizyczną ma coraz większe znaczenie dla dużej liczby osób. Wielu Polaków próbuje nie tylko zbudować masę mięśniową, ale również zgubić zbędne kilogramy. W tym celu wykonują wiele ćwiczeń, do których należą między innymi bieganie, korzystanie z orbitreka czy jazda na rowerze. Ile można spalić kalorii podczas uprawiania tej ostatniej aktywności? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!

spalanie kalorii na rowerze


Jak sprawdzić spalanie kalorii?



Pierwszym rozwiązaniem są ​​liczniki rowerowe. To proste urządzenia, które z reguły są zamontowane na kierownicy lub ewentualnie na widelcu roweru i śledzą różne parametry treningu, takie jak prędkość, czas, dystans oraz często także spalone kalorie. Dzięki licznikom rowerowym możesz uzyskać bieżące informacje na temat swojej aktywności fizycznej i monitorować postępy w osiąganiu celów treningowych.

Drugie rozwiązanie to aplikacje fitness, pomagające w monitorowaniu spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze. Wykorzystują one dane o prędkości, czasie trwania treningu i intensywności wysiłku i na tej podstawie obliczają ilość spalonych kalorii. Alternatywą dla nich mogą być również zegarki z pomiarem GPS, które spełniają podobne zadanie.

Trzecia opcja, związana pośrednio z drugą, polega na monitoringu parametrów fizjologicznych, takich jak tętno. Korzystając z różnego rodzaju narzędzi, nawet takich jak kalkulatory online, uzyskasz szacunkową wartość spalonych kalorii podczas pedałowania.

Ile kalorii można spalić na rowerze?



Podczas godzinnej przejażdżki przeciętny rowerzysta spala około 400-500 kalorii. Chcąc pozbyć się kilograma tłuszczu, należy spalić około 7000 kalorii. Łatwo policzyć, że zrzucenie kilograma wagi wiązać będzie się z około czternastoma godzinami nieprzerwanej jazdy. To wyzwanie będzie na pewno ponad siły przeciętnego rowerzysty. Nawet zawodowi kolarze podczas morderczych wyścigów regularnie uzupełniają zapasy kaloryczne, spożywając różnego rodzaju posiłki, dlatego niemożliwe będzie spalenie kilograma wagi w ciągu jednego dnia jazdy na rowerze.

Mechanizm spalania kalorii podczas jazdy na rowerze



Jest on złożony i zależy od wielu czynników. Na początku intensywniejszego wysiłku, organizm wykorzystuje głównie glikogen, czyli zapasową formę glukozy przechowywaną w mięśniach i wątrobie, jako główne źródło energii. Gdy zapasy glikogenu są wyczerpane, organizm zaczyna spalać tłuszcze, aby dostarczyć dodatkową energię. Długotrwała aktywność, taka jak choćby jazda na rowerze, skutecznie przyczynia się do spalania większej ilości kalorii. Im dłużej trwa trening, tym więcej czasu organizm ma na spalenie kalorii i tłuszczu.

Przykładowe ćwiczenia na spalanie kalorii na rowerze



Skuteczną metodą zwiększenia spalania kalorii i poprawy kondycji są interwały. Rozpocznij jazdę na rowerze w umiarkowanym tempie przez określony czas, a następnie przejdź do intensywnego sprintu przez 30-60 sekund. Wróć do łagodnego tempa przez kolejne 2-3 minuty i powtórz ten cykl kilkakrotnie.

Alternatywą mogą być również treningi tlenowe. Potrzebny będzie w takim przypadku sprzęt, który na bieżąco będzie mierzył Twoje tętno. Przez dłuższy czas pedałuj ze stałym tempem, utrzymując się cały czas w przedziale około 65-80% tętna maksymalnego.