Najnowsze

  • 22 marca 2024
  • wyświetleń: 141

Odzież BHP dla przemysłu spożywczego: jak sprostać surowym normom bezpieczeństwa i higieny?

Materiał partnera:

Praca w przemyśle spożywczym wiąże się z przestrzeganiem bardzo surowych norm i procedur BHP, zwłaszcza związanych z higieną. Stawiają one nader wysokie wymogi odzieży roboczej i ochronnej, która musi spełniać określone standardy.

odzież bhp dla przemysłu spożywczego jak sprostać surowym normom bezpieczeństwa i higieny


Podstawową funkcją odzieży roboczej i ochronnej BHP jest zapobieganie zniszczeniu własnych ubrań pracownika, a także ochrona jego ciała przed trwałymi zabrudzeniami oraz szkodliwymi warunkami, jakie panować mogą w miejscu pracy: wysokimi lub niskimi temperaturami, iskrami i płomieniami, wyładowania elektrostatycznymi, ciężkimi i ostrymi przedmiotami, śliskimi powierzchniami, smarami i olejami, substancjami chemicznymi bądź biologicznymi, itd. Niektóre branże stawiają odzieży BHP jeszcze wyższe wymagania. Przykładowo, w przemyśle spożywczym musi ona spełnić surowe standardy higieniczne.

Odzież BHP dla przemysłu spożywczego - normy i wymogi



Wybierając odzież BHP dla pracowników przemysłu spożywczego, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej jakość i wygodę, lecz przede wszystkim na certyfikaty i spełnienia norm.

Podstawową normą dla tego ubioru roboczego jest DIN 10524. Certyfikacja zgodności z nią obejmuje szczegółowe zasady odnośnie wzornictwa odzieży roboczej dla przemysłu spożywczego, jej funkcjonalności oraz materiałów stosowanych do produkcji. Posiadające takie certyfikat ubrania spełniają wymogi dotyczące higieny i czystości odzieży dla sektora spożywczego określone ze względu na ochronę konsumentów. Odzież robocza zgodna z normą DIN 10524 cechuje się między innymi: zakrytymi zapięciami, wykończeniem pod szyję i brakiem kieszeni w górnych częściach ubiorów.

odzież bhp dla przemysłu spożywczego normy i wymogi


Dodatkowo, działające w Unii Europejskiej przedsiębiorstwa zajmujące się produktami spożywczymi muszą przestrzegać zasad HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points - Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Jest to standaryzowana metoda, w ramach której analizowane i kontrolowane są zagrożenia bezpieczeństwa w produkcji artykułów żywnościowych, dzięki czemu zminimalizować można m.in. ryzyko upuszczenia przedmiotów do wytwarzanych produktów poprzez wymóg dotyczący wewnętrznych kieszeni. Odzież BHP spełniająca wymogi HACCP dzieli się na trzy klasy ryzyka:

1) odzież o klasie ryzyka 1 ma stosunkowo niskie właściwości ochronne, jest przeznaczona do noszenia w środowiskach, gdzie występuje minimalny stopień bezpośredniego kontaktu z żywnością, gdyż produkty są wystarczająco zabezpieczone opakowaniem;

2) odzież o klasie ryzyka 2 cechuje się wysokimi właściwościami ochronnymi, jest bowiem dedykowana do użytku przy pracy z łatwo psującą się żywnością niepodlegającą dalszemu przetwarzaniu oraz z artykułami spożywczymi bez opakowań;

3) odzież o klasie ryzyka 3 posiada bardzo wysokie właściwości ochronne, ponieważ służy do pracy np. z niezapakowanymi, gotowymi do spożycia i łatwo psującymi się produktami, a to wiąże się z najwyższym poziomem ryzyka higienicznego.

Odzież BHP dla przemysłu spożywczego powinna więc być dostosowana do konkretnego stanowiska pracy i tego, jakimi produktami żywnościowymi zajmuje się dany pracownik.

Jakość i wygoda



Rzecz jasna, podobnie jak każda odzież robocza i ochronna, również ubiór dedykowany dla branży spożywczej powinien być wykonany z odpornych materiałów wysokiej jakości. Odzież zapewniać musi nie tylko bezpieczeństwo i zminimalizowane ryzyka higienicznego, ale też wygodę i ergonomię. Warto zatem stawiać na wyroby uznanych na rynku producentów.

jakosc i wygoda


Godna uwagi jest specjalistyczna odzież robocza Procera. Wymogi BHP przemysłu spożywczego z pewnością spełni również producent odzieży roboczej Sara Workwear. Świetnym uzupełnieniem stroju będą buty robocze Artmas, lekkie, wygodne i bezpieczne.